
Lucrările de instalare a stației de tratare a apei din Curtea de Argeș au început, aducând speranțe pentru soluționarea crizei apei din zonă.
Într-un pas esențial pentru îmbunătățirea aprovizionării cu apă în Curtea de Argeș, lucrările de instalare a stației de tratare a apei au demarat. Această inițiativă vine în contextul crizei acutizate de lipsa apei potabile care afectează comunitatea locală. Autoritățile locale au declarat că proiectul este o prioritate și că se lucrează intens pentru finalizarea acestuia cât mai curând posibil. Stația va beneficia de tehnologie modernă, având ca scop furnizarea unei ape de calitate superioară locuitorilor din zonă. Cu această ocazie, se estimează că va crește și capacitatea de stocare, reducând astfel riscurile de întrerupere a alimentării cu apă în perioadele de vârf.”
Sursă: www.digi24.ro